تفاوت های کولر های آبی و گازی در چیست؟

در این مقاله از سری مقالات سایت کولر گازی توشیبا تلاش داریم سوالات و سوالات کاربران پیرامون تقاوت های کولر گازی و اسپلیت و کولر آبی را بیان کنیم.

تفاوت کولر های گازی و آبی در چیست؟

کولرهای آبی با تبخیر رطوبت و تبدیل گرمای محسوس محیط به گرمای نهان٬ دمای محیط را کم میکنند. ولی اساس کار کولر گازی به این صورت است که٬ وجود مبرد با دمای پائین در لوله های اواپراتور(یونیت داخلی) و مکش هوای گرم محیط به وسیله فن و گذر این هوا از میان لوله های اواپراتور باعث سرمایش هوای محیط می شود. و گرمای دفع شده ی محیط به دست مبرد جذب شده و این گرما طی سیکلی از کندانسور به محیط بیرون دفع می شود.

کولر آبی بهتر است یا کولر گازی؟

کولر آبی برای محیط های با رطوبت نسبی بالا مناسب نیست. به این دلیل که هوا از لحاظ رطوبت به مرحله اشباع خیلی نزدیک می باشد. به وجود آمدن شبکه کانال کشی عمودی و افقی برای کولرهای آبی هزینه ابتدایی ساختمان را افزایش می دهد. هوای مرطوب تولیدی در کولر ابی ٬محیط خیلی مناسبی جهت رشد انواع الودگی های باکتریایی٬ ویروسی ٬میکروبی و… می باشد. کولر گازی رطوبت هوا را کاهش میدهد.دما در کولرهای گازی قابل تنظیم می باشد.

اسپلیت با کولر گازی چه تفاوتی دارد؟

اسپلیت یونیت یا اسپلیت مفهوم دوتایی را منتقل میکنند یعنی بخش بزرگی از کولرهای گازی همین اسپلیت ها تشکیل میدهند. از دو قسمت یونیت داخلی و یونیت خارجی تشکیل شده اند. ولی کولر گازی مفهوم بیشتری را انتقال می دهد که اضافه بر اسپلیت ها شامل کولرهای گازی پنجره ای و پرتابل نیز می شود.

آیا کولرهای گازی نیز مدل های متفاوتی دارند؟

بله.کولرهای گازی از سه بخش عمده تشکیل شده اند

1-پنجره ای 2- پرتابل 3-اسپلیت(دیواری- سقفی دیواری- سقفی زمینی- کاستی- کانالی- چندپنله- ایستاده)

توضیح مختصری راجع به سیکل کاری کولرهای گازی بدهید؟

کولرهای گازی بر اصل سیکل های تبرید کار می کنند که از چهار قسمت کلی تشکیل شده اند: کمپرسور-کندانسور-اواپراتور-لوله مویین یا شیر انبساط. مبرد فشار پایین در اواپراتور(یونیت داخلی) حرارت محیط را جذب می کند و از مایع به گاز تغییر فاز می دهد. گاز مبرد وارد کمپرسور(قلب سیستم) شده و فشرده می شود. دما و فشارش افزایش می یابد تا در کندانسور(یونیت خارجی) گرمای جذب شده از محیط داخل را به کمک فن به هوای بیرون منتقل کند.

نمایندگی کولر گازی توشیبا